فلز روی از مهمترین و با ارزش‌ترین فلزاتی است که در صنایع مختلف به ویژه در ساخت آلیاژها و صنعت گالوانیزاسیون کاربردهای فراوان دارد. این فلز در ساختار اقتصادی هر کشور جهت تولید و تکمیل انواع فرآورده‌های صنعتی نقش اساسی دارد. این فلز نقطه ذوب پایین دارد و مانند آهن و سایر فلزات زنگ نمی‌زند. بنابراین می‌تواند از سایر فلزات در برابر زنگ‌زدگی محافظت کند.

 

 

با پیشرفت دنیای امروز، فلزات خالص و آلیاژهای ساده دیگر نمی‌توانند پاسخگوی نیاز صنایع مختلف از جمله پزشکی، نفت، پالایشگاهی و نیروگاهی باشند. از این رو نیاز به تولید آلیاژهای خاص با ویژگی‌های برتر بیش از پیش احساس می‌شود.

 مواد معدنی علاوه بر کاربردی که در صنایع دارند، نقش بسیار حیاتی در بدن انسان ایفا می‌کنند. رشد، سوخت و ساز، خون‌سازی و عملکرد عصب و عضله در بدن بدون مواد معدنی میسر نیست.

 سومین جلسه کمیته راهبری اکوسیستم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی به میزبانی شتاب‌دهنده صدر فردا با حضور محمودی عضو هیات مدیره صدر تامین، اکبریان رییس انجمن سنگ آهن ایران، کمالی مدیرعامل شتاب‌دهنده صدر فردا و نمایندگان شرکت‌های ایمینو، فناپ، پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه و دیگر بازیگران این عرصه در ساختمان هلدینگ صدر تامین برگزار شد.

 

با توجه به محدودیت‌های مواد اولیه و پیچیدگی‌های ساخت قطعات مورد استفاده در صنایع نیروگاهی، هوایی و پالایشگاهی، نیاز به توسعه تکنولوژی و تعمیر قطعات بیشتر از قبل احساس می‌شود، چراکه تحریم‌های بین‌المللی عمق چالش‌ها در این بخش را افزایش داده است.

 

 پیشرفت جهان صنعتی امروز و توسعه تکنولوژیکی تجهیزات، موجب مصرف‌گرایی و رشد حجم ضایعات الکترونیکی شده است؛ به طوری که ضایعات الکترونیکی به عنوان سریع‌ترین زباله‌های تولیدی در جهان نام گرفته‌اند.